Szerintem nem feltétlen kell határon túlra menni ahhoz, ha valaki szép helyeket szeretne látni. Kicsiny kis országunk tele van számtalan apróbb csodával, amiket úgy gondolom mindenképp érdemes élőben is szemügyre venni, nem csak rákeresni a Google-n. Személy szerint én nagyon szeretek kirándulni, különböző természeti kincseket lefényképezni vagy akár felfedezni egy-egy hangulatos kis települést. Most 10 darab olyan magyar tájat/tájegységet gyűjtöttem nektek össze, melyek nagy része az én bakancslistámon is szerepel.
1. Őrség
Magyarország nyugati csücskében mintha kicsit megállt volna az idő. Ezen a történeti és néprajzi tájegységen mindenki belekóstolhat kicsit a hagyományos falusias életvitelbe. Gyalog vagy akár kerékpárral is be lehet barangolni a vidéket, ha pedig részletesen érdeklődsz a kulturális és természeti értékek iránt, szakember segítségét is kérheted. Szerintem azt mindenki tudja, hogy az Őrség természetvédelmi terület, nemzeti park is létesült itt 2002-ben. A park igazgatósága 18 látogatható tanösvényt alakított ki, ahol számtalan információt gyűjthetnek a séták során a látogatók. Számomra az kifejezetten vonzó tényezőnek számít, ha vannak igényesen kialakított sétaútvonalak és információs táblák. A kirándulóhelyek közül talán a legizgalmasabb a Szőcei tőzegmohás láprét, amely a nemzeti park egyik legjelentősebb és leghíresebb fokozottan védett része. A Szőce-patak és az azt kísérő rétek, kaszálók különleges természeti értéke az évszázados hagyományos paraszti gazdálkodásnak köszönhetően maradt fenn. Különleges növénytársulások és ritka fajok fordulnak elő a sajátságos klimatikus és hidrológiai viszonyok, valamint az évszázados gazdálkodás hatására. A láprét értékeinek megismerése érdekében pallósort építettek, hogy a látogatók taposással ne károsítsák a rétek élővilágát.
További információkért a Nemzeti Park honlapján mindenki kedvére tájékozódhat: itt.
További információkért a Nemzeti Park honlapján mindenki kedvére tájékozódhat: itt.
forrás |
2. Aggteleki karszt
Az Aggteleki-karszt 1995 óta tartozik a Világörökség részei közé, az itt megfigyelhető földtani és felszínalaktani jelenségek több tízmillió év földtörténeti eseményeit bizonyítják. Az Aggteleki- és a Szlovák-karszt barlangjait és képződményeit rendkívüli formagazdagságuk, viszonylagos érintetlenségük és kis területen való koncentrálódásuk teszi kiemelkedő jelentőségűvé. A barlangokat különböző alakú méretű és színű, álló és függő cseppkövek, és egyéb formák mellett például barlangi gyöngyök és kalcitlemezek is díszítik, attól függően, hogy az oldott mész milyen jellegű vízből (csepegő, szivárgó, folyó, vagy álló) vált ki. A Világörökség részét képező felszín alatti világ legjelentősebb képviselője a 25 km hosszúságú Baradla-Domica barlangrendszer, melynek 5,3 km-es szakasza a Domica-barlang, Szlovákiában található. A több bejárattal nyíló Baradla nemcsak a térségnek, de hazánknak is legkiemelkedőbb barlangtani értéke. A barlang ősidők óta nyitott természetes bejárata Aggtelek határában messziről látható, a több mint 50 m magas sziklafal tövében nyílik.
Az alábbi oldalon >> itt << még több érdekes információt találhattok a Baradla-barlanggal kapcsolatban.
forrás |
3. Szalajka völgy
A Bükk-hegység lábánál található Szalajka-völgy az ország egyik legnépszerűbb kirándulóhelye. A Bükki Nemzeti Parkhoz tartozik, természeti értékei miatt nagyon kedvelt úticél a turistáknak is. A völgy fő vízforrásában, a Szalajka-patakban már hosszú ideje vadon él a sebes pisztráng, de emellett mesterséges neveldéket is kialakítottak. A Szalajka-forrás egy rövid szakaszon bejárható cseppkőbarlangból tör a felszínre. A völgy legfőbb látványosságai közé tartozik még a Fátyol-vízesés, az Istállós-kői-barlang vagy a Szilvásváradi Erdei Vasút. Ha valaki egy kis izgalomra vágyik, a túrázáson kívül kalandpark és bobpálya is található a területen.
További információk itt.
Szilvásvárad, Szalajka völgy, Felső tó (forrás) |
Gemenc vagy Gemenci erdő egy nagy területen elhelyezkedő, természetvédelmi oltalom alatt álló ártéri erdő a Duna mentén. Természetvédelmi szempontból a Duna–Dráva Nemzeti Park igazgatósága alá tartozik, erdő- és vadgazdálkodását a Gemenci Erdő- és Vadgazdaság Zrt. látja el. 1977-ben került természetvédelmi oltalom alá; területének nagy része rendszeresen elöntés alá kerül, ezzel nemcsak hazánkban, de egész Európában egyedülálló természeti értéket képvisel. A Gyöngyvirágtól lombhullásig (1953) című, magyar természetfilm is erről a gemenci élővilágról szól. Ez az országrész elsősorban magas biodiverzitásáról híres. Növényvilágát elsősorban a vízjárás határozza meg: a jellegadó fák a legtöbb helyen a fűzfafélék közé tartoznak. Állatvilága faj- és egyedgazdag, számos védett faj él a területen: többek közt rétisas, kerecsensólyom, békászó sas és a fekete gólya, valamint sok gémtelep is található itt, melynek fészkelő állományát leginkább szürke gémek alkotják. Gemenc vadászati szempontból is világhírű: itt él az ország legszebb, legértékesebb trófeáit növesztő gímszarvas-állomány, de rengeteg az őz és a vaddisznó is. Az erdő területén kisvasút és pontosan 7 darab tanösvény is található, sőt még kajak vagy kenutúrára is van lehetőség.
Ha érdekel még milyen lehetőségeket rejt magában a Gemenci erdő, látogass el a Gemenc Zrt. honlapjára itt.
forrás |
5. Egerszalók
Egerszalók igazi nevezetessége a község déli részén, a föld mélyéből feltörő hévízforrás, mely 65-68 °C-os hőmérsékletű. A domboldalon lefolyó víz látványos mészkőlerakódást épített, ami Európában egyedülállónak számít. Ezen sóhegy lábánál épült fel egy gyógy- és wellness fürdő, mely a sokoldalú, magas színvonalú gyógyászati és wellness szolgáltatásai révén egyedülálló a térségben. Ne ijedjetek meg, nem csak ennyi a látványosság a környéken. A Tarna-völgyétől Miskolcig terjedő Bükkalja vidékén a kőzetek felső rétegét képező úgynevezett riolittufakő könnyen vágható, jól faragható, ezt elődeink előszeretettel hasznosították.Vájtak bele pincét, lakást, istállót és a kivágott kövekből házakat építettek. Egerszalókon a 20.sz. közepén 33 barlanglakás volt. Feltételezhető, hogy a lakások a 17-18. században készültek. A legutolsókat a 20. század végén még lakták. A Sáfrány utca végén található barlanglakásokat az önkormányzat megvásárolta, felújította, helyi oltalom alá vonta és egy szuper múzeumot alakított ki, ahol a turisták egy igazi időutazáson vehet részt. A Mesterségek Műhelyében a mezőgazdaságban és a ház körül használatos szerszámokat, kisiparos és kézműves mesterségek eszközeit találják. Különleges napokon a kemencében sülnek finomságok és kézműveskedésre, gyertyaöntésre is sor kerülhet. A Barlanglakások kellemes hátteret biztosítanak a nyáresti előadásokhoz, koncertekhez, és kiváló rendezvényhelyszínként szolgálnak borbemutatókhoz. 2017-ben kibővültek a barlanglakások és kialakításra került a Sáfránykert.
Egyéb információkért katt ide.
forrás |
A Megyer-hegyi tengerszem tó a Megyer-hegyen, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében található Sárospatak városa fölött. A területen régen bánya működött, az emberek itt bányászták ki a gabonaőrlők és az érczúzók malomköveit már egészen a 15. századtól kezdve. Az egykori bánya fejtési gödrében jelentős mennyiségű csapadékvíz gyűlt fel, így keletkezett a napjainkban is megtalálható állandó vizű tó. A bányát 1907-ben zárták be a termelés folyamatos csökkenése miatt. A tavat és környékét 1997-ben természetvédelmi területté nyilvánították. Célja a csapadékvíz felgyülemlésével kialakult tengerszem sajátos botanikai, zoológiai és földtani értékeinek megőrzése. Ma a tengerszem kedvelt túrázó és kirándulóhely, valamint geológiai feltárulás és kultúrtörténeti bemutatóhely is, ahol napjainkban jó állapotban levő ösvények találhatók a turisták számára, és információs táblák is segítenek tájékozódásban. A Malomkő tanösvény kiemelt látogatottsággal bír, mely piros túraút-jelzéssel vezet Sárospatak belvárosától.
forrás |
7. Bokodi tó
Országunk egyik rejtett kincse (és egyre inkább kedvelt fotózási helyszíne) a Vértes lábánál fekvő, Oroszlányhoz közeli Bokodi tó, melynek különlegességét az ott található úgynevezett "úszó falu" adja. A Vértesi Erőmű mesterséges hűtőtavának partját szinte teljesen elfoglalják a különleges, cölöpökre épült horgász házikók, melyekhez hosszú fapallókból álló stég vezet. A rendkívül fotogén, romantikus tóparti házikók magántulajdonban vannak, látogatásuk elméletileg idegenek számára nem megengedett, viszont a tópart az erőmű tulajdona, így elméletileg bárki szabadon mozoghat a horgásztó partjainál.
forrás |
8. Dunakanyar
A Dunakanyar látványa egyszerűen páratlan, de nem ez az egyetlen ok, amiért érdemes ellátogatni ide. Legjelentősebb települése Visegrád, amelyről szerintem mindenkit tudja, hogy már az államalapítás óta kiemelkedő történelmi jelentőséggel bír. A város fénykorát Mátyás király uralkodás alatt érte meg. A király nagyszabású építkezésekbe, felújításokba kezdett: kialakult a késő gótikus részletekkel gazdagított palota együttes, melynek ránk maradt emlékeit múzeumi séták során meg is tekinthetjük. Ma Visegrád a hazai és nemzetközi turizmus kedvelt célpontja. Érdekesség, hogy bár az ország egyik legkisebb városa lévén lakosainak száma 1800 fő körül mozog, Visegrád átlagosan 300 ezer vendéget fogad évente. Azt is fontos kiemelni, hogy a Dunakanyar, mint kultúrtáj szerepel a világörökségi várományosi (jelölti) listán, a visegrádi középkori királyi központ és az esztergomi középkori vár helyszíneinek összevonásával. A település nem csak történelmi értékei miatt különleges úticél, túrázás céljából is érdemes meglátogatni.
9. Balaton-felvidék
Kezdjük itt is egy kis földrajzi helymeghatározással: a Balaton-felvidék a Balaton északi partján, nyugati-keleti irányban húzódó kiemelkedés, fennsík a Bakony és a Keszthelyi-fennsík között. A terület több részre is osztható, ezek közül a legismertebbek talán a Káli-medence és a Tapolcai-medence. A Káli medencében gyakoriak a különleges domborzati formák, például a bazalt formációk, valamint megtalálhatók védett láprétek is a térségben. A Tapolcai-medence legismertebb látványossága a tavasbarlang, de erről majd a következő pontban mesélek nektek. Amit még nem szabad kifelejteni a sorból azok a Szent György-hegyi bazaltorgonák. A területen a Pannon-tenger elvonulása idején, kb. 3-4 millió évvel ezelőtt jelentős vulkáni tevékenység zajlott. A felszínre törő láva szétterült a tengeri üledéken, melyet később megóvott a lepusztulástól. Ott, ahol a bazalttakaró nem borította az egykori tengeraljzatot, a felszíni üledék nagymértékben lepusztult, s így hozzájuk képest a bazalttakarós részek nagyjából 200-300 méterrel magasabbak lettek. Emiatt hívják ezeket a hegyeket tanúhegyeknek, mivel ma is híven mutatják az egykori tengeraljzat szintjét, hiszen azon szétterülve alakultak ki, s ehhez képest a környezet lepusztulását jól megfigyelhetjük.
A Balaton felvidékről az itt található, azonos nevet viselő nemzeti park honlapján olvashatsz >> itt.
10. Tapolcai tavasbarlang
Mint ahogy már feljebb olvashattátok, a Tapolcai tavasbarlang a Balaton felvidéken található és ez az egyik legnagyobb turisztikai látványosság. A tavasbarlangot 1903-ban fedezték fel, majd rövidesen kiderült, hogy egy egész barlangrendszer húzódik Tapolca városa alatt. Magyarországon ez volt az első barlang, melyet villanyvilágítással láttak el, és egyben turisztikai célokra is használtak. Az 1942-ben védelem alá helyezett, majd 1982 óta fokozottan védett képződmény kiemelt státuszát a geológiai, genetikai, morfológiai, hidrológiai és biológiai értékének köszönheti, valamint a kiterjedése is indokolttá tette. Az pedig külön egyedülállóvá teszi, hogy a világon ez az egyetlen olyan hajózható barlangrendszer, ami nagy kiterjedésben egy település alatt található. Azt hiszem már csak emiatt érdemes megnézni.
Remélem kedvet kaptatok egy kis országjáráshoz, szerintem szuper helyeket gyűjtöttem össze, és ennél még sokkal több gyönyörű tájegység található kicsiny kis hazánkban. Úgyhogy irány a természet! :)
Dunakanyar (forrás) |
9. Balaton-felvidék
Kezdjük itt is egy kis földrajzi helymeghatározással: a Balaton-felvidék a Balaton északi partján, nyugati-keleti irányban húzódó kiemelkedés, fennsík a Bakony és a Keszthelyi-fennsík között. A terület több részre is osztható, ezek közül a legismertebbek talán a Káli-medence és a Tapolcai-medence. A Káli medencében gyakoriak a különleges domborzati formák, például a bazalt formációk, valamint megtalálhatók védett láprétek is a térségben. A Tapolcai-medence legismertebb látványossága a tavasbarlang, de erről majd a következő pontban mesélek nektek. Amit még nem szabad kifelejteni a sorból azok a Szent György-hegyi bazaltorgonák. A területen a Pannon-tenger elvonulása idején, kb. 3-4 millió évvel ezelőtt jelentős vulkáni tevékenység zajlott. A felszínre törő láva szétterült a tengeri üledéken, melyet később megóvott a lepusztulástól. Ott, ahol a bazalttakaró nem borította az egykori tengeraljzatot, a felszíni üledék nagymértékben lepusztult, s így hozzájuk képest a bazalttakarós részek nagyjából 200-300 méterrel magasabbak lettek. Emiatt hívják ezeket a hegyeket tanúhegyeknek, mivel ma is híven mutatják az egykori tengeraljzat szintjét, hiszen azon szétterülve alakultak ki, s ehhez képest a környezet lepusztulását jól megfigyelhetjük.
A Balaton felvidékről az itt található, azonos nevet viselő nemzeti park honlapján olvashatsz >> itt.
Balaton-felvidék (forrás) |
10. Tapolcai tavasbarlang
Mint ahogy már feljebb olvashattátok, a Tapolcai tavasbarlang a Balaton felvidéken található és ez az egyik legnagyobb turisztikai látványosság. A tavasbarlangot 1903-ban fedezték fel, majd rövidesen kiderült, hogy egy egész barlangrendszer húzódik Tapolca városa alatt. Magyarországon ez volt az első barlang, melyet villanyvilágítással láttak el, és egyben turisztikai célokra is használtak. Az 1942-ben védelem alá helyezett, majd 1982 óta fokozottan védett képződmény kiemelt státuszát a geológiai, genetikai, morfológiai, hidrológiai és biológiai értékének köszönheti, valamint a kiterjedése is indokolttá tette. Az pedig külön egyedülállóvá teszi, hogy a világon ez az egyetlen olyan hajózható barlangrendszer, ami nagy kiterjedésben egy település alatt található. Azt hiszem már csak emiatt érdemes megnézni.
Tapolcai tavasbarlang (forrás) |
Remélem kedvet kaptatok egy kis országjáráshoz, szerintem szuper helyeket gyűjtöttem össze, és ennél még sokkal több gyönyörű tájegység található kicsiny kis hazánkban. Úgyhogy irány a természet! :)
0 megjegyzés:
Megjegyzés küldése