A gyümölcsfákon túl

Az emberek egy része haszontalannak tartja a díszfákat, és úgy gondolja csak gyümölcsöt hozó fákat érdemes ültetni. Én kicsit más véleményen vagyok, szerintem nincs is megnyugtatóbb egy dekoratív fában való gyönyörködésnél. Igaz, lassan vége a tavasznak, így a fő virágzási időszaknak is, de talán sokak segítségére lehet ez a bejegyzés. Ajánlom azoknak, akik szeretnének díszfát telepíteni a kertjükbe, de nem tudják mikor, hogyan, hova és legfőképp, hogy milyen fát érdemes ültetni. Nem vagyok kertész, de végzettségemnek köszönhetően alapfokú ismeretekkel rendelkezem a témával kapcsolatban, így megpróbálom a lehető legfontosabb információkat ismertetni.

Tanulmányaim során számos fafajt és fajtát ismertem meg, ezáltal rengeteg kedvencem lett. Minden tavasszal csodálva nézem ahogy virágoznak. A fa kiválasztásnál számomra az a legfontosabb, hogy viszonylag kis mérete legyen, szép koronaformával rendelkezzen, illetve szeretem ha finom illata van és ha dekoratív virágzata van. Mindenkinek más és más szempontok a döntőek, de vannak olyan alapvető tulajdonságok, amiket mindenképp érdemes számításba venni mielőtt megvásároljuk a csemetét. Sok olyan esettel találkoztam már, hogy valaki amiatt vágja ki a kertjében elültetett fát, mert az nagyobbra nőtt, mint amekkorát szeretett volna. Az ilyen jellegű "rossz" vásárlások kiküszöbölhetőek, ha alaposan utánajárunk vagy kikérjük egy szakértő véleményét. 

Hogyan is válasszunk? Általános tudnivalók és tippek (forrás)
  • A kert tervezésénél figyelembe kell venni a fák származását, valamint az igényeit. 
  • A fa választásánál szintén fontos tényező az alak. Szűk helyre az oszlopos fajták, nagyobb helyre a tojásdad vagy nyílt koronájú fák ideálisak. 
Főbb koronaalakok (forrás)
  • Érdemes földlabdás vagy konténeres példányokat ültetni. Ezek drágábbak ugyan, mint a szabadgyökerű csemeték, azonban sokkal megbízhatóbbak, hisz eredésük 100 %-os. A szabadgyökerű és a földlabdás fák tavasszal és ősszel telepíthetők, míg a konténeres egyedek márciustól novemberig. 
  • Fontos az ültetési távolság is, a különálló fáknál ez 3-8 méter, a sorfa alakításánál pedig 2-4 méter. Mivel a legtöbb fajta lombozata igen nagyra képes nőni, körültekintőnek kell lenni a távolság megválasztásánál. 
  • Az eredményesség szempontjából kifejezetten fontos az ültetés lépéseinek pontos betartása. Erről a faiskolától kaphatunk részletes tájékoztatást, vagy az alcímben megjelölt internetes oldalon. 
  • A helyes ültetés mellett a gondozási folyamat is kiemelkedő szerepet játszik. Lombhullató fajták esetében nagy figyelmet kell fordítani az öntözésre, az évi tápanyag-utánpótlásra, valamint a megjelenő betegségek kezelésére. 
  • A talajtípusokkal szemben szerencsére a legtöbb díszfa nem érzékeny, ugyanolyan jól fejlődnek homokos és kötött talajokon is, főleg abban az esetben, ha biztosítva van számukra a jó minőségű komposzt vagy szerves trágya. 
  • A növény életében talán az egyik legfontosabb tényező a megfelelő vízellátás. Minden fát a saját vízigényének megfelelően kell öntözni. Az ültetést követő két évben a hosszú tavaszi és nyári száraz időszakok során van szükség bőséges öntözésre, miután a növény jól begyökeresedett, beéri a sokkal ritkább öntözéssel is beéri. 
  • Gyomszabályozás szempontjából arra kell odafigyelni, hogy a fák tövét folyamatosan gyommentesen tartsuk. Nem szabad hagyni a fa tövére nőni a füvet, mert az elszívhatja előle a nedvességet és ez akár a fa pusztulását is eredményezheti. 
  • Téli védelemre az ősszel ültetett szabadgyökerű fáknál és a fagyra érzékeny fajtáknál van szükség. A legnagyobb biztonságot az jelenti, ha ültetéskor a tövükre földkupacot húzunk.
  • A szoliterként (azaz a magányosan ültetett) fa esetében csak a korona kialakításakor igényelnek metszést, fiatal korban törzstisztítást és sarjeltávolítást. A szakszerű metszéssel a védekezési zónát kíméljük és ezáltal elősegítjük a fa növekedését, továbbá megakadályozza a villás elágazódások kialakulását, az egymást akadályozó, keresztbe nőtt ágak megerősödését, valamint a torz, fára nem jellemző korona kialakulását. A metszésre a tél vége a legideálisabb, mert ebben az időszakban már láthatóvá válnak a fagykárok és nem kell tartani attól, hogy a visszavágott ág vagy vessző visszafagy.
  • Rendszeres növényvédelmet nem igényelnek, a nagyobb hangsúlyt a betegségek kialakulásának megelőzésére kell fordítani. A díszfák növényvédelmének fő feladata a lombozat és a fás részek védelme a kártevőkkel és kórokozókkal szemben. Permetezés szempontjából a lombhullás utáni, illetve a kora tavaszi fagymentes napokon végezendő  őszi lemosó permetezés jelentős, melynek segítségével csökkenthető az áttelelő kártevők és kórokozók mennyisége.
Kedvenc díszfáim (forrás)

Elsőszámú kedvencem a Crataegus laevigata ’Paul’s Scarlet’, azaz a pirosvirágú galagonya. Ez egy májusban nyíló kárminpiros, telt virágaival kifejezetten dekoratív virágzó díszfa. Utcai fásításra vezetékek alá, valamint parkokba kiváló típus. Ősszel színes lombja mellett pirosas-narancssárga terméseivel dekorál. Lassú növekedésű, 3-5 méteresre megnövő, kiskoronájú fa. Levele fényes zöld színű, gyengén 3-5 karéjos. Mivel a fagyok károsíthatják, érdemes fiatal korában védett helyre ültetni. Az átlagos kerti talajt igényli, kedveli a meszes talajt. Szárazságtűrő növény, valamint kedveli a napos és félárnyékos helyeket. Az első három évben megfelelő metszéssel formás lombkoronát alakíthatunk ki, ezt követően ritkító, fiatalító metszéssel formázhatjuk. A felbukkanó korokozók esetén permetezzük, hogy a betegség ne terjedjen tovább. 

Crataegus laevigata ’Paul’s Scarlet’ (saját fotók)
Az Acer negundo 'Flamingo', másnéven tarkalevelű juhar egy igencsak különleges színhatást keltő fa, mely egész évben a kert dísze lehet. Elsősorban kiskertek, parkok kedvelt fája, de mutatós útsorfaként is. Növekedése lassú, legfeljebb 5-6 méter magasságig nő. Levelei széle (gyakran egész felülete) fiatalon rózsaszín, amely később kivilágosodik. A talajra nem érzékeny, de a túl száraz körülményeket nehezen tolerálja. Fagytűrő képessége jó. Vízigényes, valamint a félárnyékot kedveli leginkább (tűző napon levelei megéghetnek, a túl árnyékos helyen pedig visszazöldül). A szoliter fák elsősorban a korona alakítása alatt igényelnek metszést, fiatalabb korukban törzstisztításra és a sarjak eltávolítására van szükség. Növényvédelem szempontjából a tavaszi lemosó permetezés elhagyhatatlan, ez nagymértékben csökkenti a kártevők és kórokozók megjelenésének esélyét. 

Acer negundo 'Flamingo' (forrás: 1, 2, 3, 4)
Illat szempontjából a Fraxinus ornus 'Mecsek', azaz virágos kőris gömbkoronájú fajtája a kedvencem. Ez egy illatos fehér virágzatával díszítő, úgynevezett magas törzsre oltott gömbfa. Légvezetékek alá, utcák fásítására és előkertbe egyaránt ajánlott, szoliter növényként is kedvelt fa. Lombfakadás után gazdagon virágzik, ez adja igazi értékét. Sötétzöld levelű, lassan növő, maximum 5-6 méter magasságú. A városi körülményeket remekül bírja, toleráns a szennyezett belvárosi levegővel szemben. A laza, átlagos talajokat kedveli, vízigényét tekintve szárazságtűrő növény, és a napos fekvés ideális a számára. Nincs különösebb tápanyagigénye. Az első három évben alakító metszéssel egy tömörebb korona jön létre, a fiatalító és ritkító metszést idősebb korában érdemes alkalmazni. Betegségekre nem fogékony, kizárólag akkor kezeljük, ha szükséges. 

Fraxinus ornus 'Mecsek' (forrás: 1, 2, 3, 4)
Nem szabad kihagyni a sorból a nagylevelű császárfát, a Paulownia tomentosa-t sem, hiszen ez a 8-10 méterre növő fa gyönyörű virágával udvarok, parkok szép szoliter növénye lehet. Nagy (20 cm) szív alakú leveleinek köszönhetően jó árnyékadó képessége van. Felálló füzérben nyíló, gyűszűvirágra emlékeztető, kékeslila virágai májusban nagy tömegben nyílnak. Jó várostűrő, és ennek a tulajdonságából következik, hogy kitűnő sor- és parkfa. A napos fekvést meghálálja, vízigényes és elsősorban a tápdús talaj a legkedvezőbb számára. Az ültetéskor mindenképp kapjon tápanyagot, későbbiekben nem igényel utánpótlást. Erős növekedése miatt koronaalakító metszéssel formázhatjuk, a későbbiekben pedig fiatalító metszés javasolt. Igénytelen fa révén betegségekkel szemben ellenálló, így nem igényel növényvédelmet.

 Paulownia tomentosa (forrás: 1, 2, 3, 4)
Végezetül pedig a sokak számára ismert japán díszcseresznyét, vagyis a Prunus Serrulata 'Kanzan'-t szeretném bemutatni. Ez egy igen közkedvelt díszfa, elsősorban utcai sorfának, parkfának vagy előkertek dekoratív elemének használják. Tömegesen nyíló, telt rózsaszín virágaival áprilisban díszít. 7-12 méter magasra növő, fordított kúpalakú koronát nevelő, gyors növekedésű fa, melynek levelei ősszel sárgára színeződnek. Jó várostűrő, a téli fagyos időszakot is elviseli. Az üde, humuszos, tápanyagban gazdag talajt kedveli. Vízigényt tekintve átlagosnak mondható, a napos helyet igényli. A márciusi-áprilisi hónapokban a koronaalakító metszést meghálálja, a későbbiekben fiatalító alakítást igényel. Betegségekre nem fogékony, csak akkor permetezzük, ha szükséges.

Prunus Serrulata 'Kanzan' (forrás: 1, 2, 3, 4)
A felsoroltakon kívül még számos szebbnél szebb díszfa létezik, érdemes a fa megvásárlása előtt alaposan utána nézni a kínálatnak. Nekem ez az öt fa a kedvencem, ha döntenem kellene, akkor biztos vagyok benne, hogy ezek valamelyikére esne a választás.

További kedvelt fáim:

2 megjegyzés:

  1. Gondoltál már szakmai blog indításra? Nagyon szakszerű a cikked.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Nem gondoltam rá. Azért írtam róla, mert érdekel a téma. Szakértőnek semmiképp nem tartom magam, nem vagyok kertész, ezt a bejegyzést is internetes források alapján írtam. :)

      Törlés