Száműzetésben

Ismerős a szitu, amikor egyszer csak megadja magát a telefonod, nem találod a jótállási jegyed, nincs kéznél egy ideiglenes készülék sem, és mindezek miatt telefon nélkül kell élned pár napig? Tudod, internet és közösségi média nélkül. Elzárva a világtól és az információ áradattól.

Ez még talán nem is olyan durva, ha belegondolunk, hogy jó esetben mindenhol van laptop, számítógép, internetes kávézó, de mi van akkor, ha a nap nagy részét munkával töltöd egy olyan helyen, ahol le van tiltva a Facebook? Még ebéd közben sem tudod megnézni, hogy mi a helyzet a nagyvilágban. Az már elég nagy szívás, igaz? Ugyan cipelheted magaddal a laptopot, de ahhoz kinek van kedve, illetve, hogy netezni tudj (hordozható net híján) wifire is szükség van - ami az én esetemben az iskolában megoldott, a munkehelyen viszont csak úgy nem adnak hozzá jogosultságot mindenféle adatvédelemre és banki titoktartásra hivatkozva.


Na, de vegyünk mély levegőt, nyugodjunk meg és próbáljuk megoldani a helyzetet. Higgadtan. Biztos megvan valahol az a jótállási jegy. Ha nincs végülis tehetünk egy próbát a szolgáltatónál, hátha a kétségbeesett bociszemeknek nem tudnak nemet mondani. És valóban nem! Hurrá! Van cseretelefonunk, a mi kis drágánk pedig úton a szervízbe. Minden rendben lesz - nyugtatod magad.

Azonban mi van abban az esetben, mikor csak otthon veszed észre, hogy a SIM kártyád nagyobb, mint ami a cserekészülékbe való és így konkrétan ugyanott tart az életed: internet (és telefonálási lehetőség) nélkül. Este hiába próbálsz meg minél tovább fennmaradni, majd reggel még az indulás előtti utolsó utáni pillanatban is a lemaradást behozni, rá kell jönnöd, hogy minden hiábavaló. Éjszaka és hajnalban a Tasty-n kívül senki sem aktív a Facebookon. Bele kell törődni, egy újabb (munka)nap vár rád elzárva a világtól.

(Azt pedig mondanom se kell, ha nincs SIM kártya, nincs telefonvonal, tehát a 112-re van bízva az életed. Nem rég láttam egy azt hiszem dán filmet, amiben a segélyhívó túlfelén lévő munkatárs próbált minden erejével segíteni a bajbajutottan. Nem vagyok benne biztos, ha elraboltak volna engem is megmentene-e a 112. Mindenesetre ez van. Így zárójelesen megjegyezve.)

Miután lenyomtad a 8 órát végre eljött az idő, gyorsan siethetsz a szolgáltatóhoz, ismét, majd a tömeg láttán bekövetkező újabb miniinfarktus után nem is gondolnád, hogy 2 perc és a probléma megoldva, hiszen a kedves ajtónálló segítő egy mozdulattal méretre vágja a kártyát, ami mehet is a helyére és voilá kitárul a világ előtted. Ilyenkor már nincs más hátra, mint várni, hogy a szervíz visszajelezzen, hogy megjavították-e leghűségesebb társad.

Ez most elég viccesen hangzik és sokan gondolom a fejükhöz is kaptak, hogy úristen mit össze hisztizik ez a lány, de sajnos ilyenkor jön rá az ember, hogy milyen mértékben is függünk az internettől és a közösségi médiától. Főleg az én generációm, az utánam lévőkről meg ne is beszéljünk ... Durva belegondolni, hogy ennyin múlik manapság a biztonságérzetünk, legalábbis ha magamból indulok ki, lemerült (vagy rosszabb esetben nem létező) telefonnal a kezemben rámtör a szorongás, hogy nem tudok elérni senkit sem, illetve, hogy én sem vagyok elérhető. Nem is olyan régen, szüleink idejében ez az "elérhetetlen" állapot teljesen normális volt. Manapság meg egyenlő a világvégével.

Nem mondom, hogy a függőséget tekintve tanultam ebből az örökkévalóságnak tűnő pár internetmentes napból, mondjuk azt, hogy a későbbiekben megpróbálom jobban kímélni a telefonom, hogy legközelebb ne hozzon ennyire kellemetlen helyzetbe. Ez tuti bosszú volt a részéről, amiért nem hagytam pihenni. Nem baj, most érezze magát kicsit kitüntetett szerepben, arról nem kell tudnia, hogy hamarosan úgyis lecserélem egy hűségesebbre. Pszt!

Őszi randitippek Budapesten

Ha egy romantikus városi sétára vágysz ...

Ha egy igazán romantikus helyet keresel egy köpésre a belvárostól, akkor látogass el Buda egyik legszebb, máig megmaradt középkori lakóutcájába, a Gül baba utcában, ami a Török utca és a Frankel Leó út találkozásánál található. Nagyon hangulatos macskaköves kis városrész, melyen ha felsétáltok egy nem rég felújított kertbe érkeztek.
Gül baba utca (forrás)
Ennek az imént említett kertnek Rózsakert a neve és itt található a Gül baba türbéje, melynek jelentése "kimagasló személyeknek (szultánok, hadvezérek, vallási vezetők stb.) állított sírbolt vagy mauzóleum". Tehát egy síremlék. Egy kis történelmi háttér: ez a középkorban kialakult utca az ottani ingatlanbirtokos Niedermayer család után sokáig róluk volt elnevezve, mígnem 1915-ben Gül Baba ünnepélyes újratemetése alkalmából a türbéje melletti utcát átkeresztelték a dervis után. A "gül" szó jelentése magyarul rózsát jelent, innen származik a Rózsakert elnevezés. Fontos információ, hogy a belépés ingyenes, azonban nyitvatartáshoz kötött.
Gül baba türbéje és a Rózsakert (forrás)



Ez a helyszín szerintem egy remek alternatíva lehet abban az esetben, ha kicsit megunnátok a megszokott sétálós helyeteket (pl. Gellért-hegy, Duna-part, várnegyed) és egy kis változatosságra vágynátok. Az utcában én már jártam többször is, nagyon szeretem, de a kertet viszont még nem láttam, mert a felújítás ideje alatt nem lehetett látogatni. 

Azonban ha inkább kirándulnál egyet ...

Bízom benne, hogy az alábbi helyszínek senki számára sem ismeretlenek. Lehet felesleges is erről írnom, hiszen nem kizárt, hogy a többség már számos alkalommal kirándult itt a Budai-hegységben, azonban én most egy olyan útvonalat mutatok nektek, amit így még én magam se jártam be. Például sohasem utaztam még a Városmajorból induló fogaskerekűvel, amivel most kis utazásunk kezdetét is veszi. Kis "vonatunk" felső végállomása a Svábhegyen található a Széchenyi-hegyen, amely alig 200 méterre helyezkedik el a Gyermekvasút azonos nevű állomásától.

(Jelenleg a fogaskerekű karbantartás alatt van, erről mindenképp tájékozódjatok, mielőtt nekiindultok.)
Széchenyi-hegy (Svábhegy) panoráma (forrás)



Innen kicsivel több, mint egy óra alatt el lehet sétálni (Normafát érintve) egészen a János-hegyig, ahol véleményem szerint Budapest legszebb kilátójából, az Erzsébet-kilátóból csodálhatjátok a tájat. Itt érdemes kicsit elidőzni és csak gyönyörködni az őszi panorámában.
Erzsébet-kilátó (forrás)

Ezután két közlekedési mód közül is választhattok: vagy libegővel leereszkedtek Zugligetbe, vagy felszálltok az erdei gyermekvasútra, amivel egészen a Hűvösvölgyig zötykölődhettek el. Mindkettő remek választás. Ha ezután még van kedvetek sétálni, mindkét helyen van rá lehetőség. Én nagyon szeretek a Budai-hegységben kirándulni, ősszel pedig kifejezetten szép ilyenkor a táj a színes levelek miatt. 

A kirándulás után pedig nincs is jobb, mint beülni egy hangulatos kávézóba és egy forró ital társaságában felmelegedni, és közben egy jót beszélgetni. Esetleg enni egy kis sütit (ha már a mozgás úgyis megvolt) vagy egy fincsi melegszendvicset. 

Ha nincsen jó idő ...

Ha kint esik az eső vagy csak szimplán hideg van, ahhoz, hogy sétálgass a szabadban, összeszedtem pár beltéri programötletet, amik szintén kiválóak randinapokra. Rengeteg olyan lehetőség rejt magában a város (és ezt nem csak Budapesten tehetitek meg), amelyekre a párok nem feltétlen gondolnak, ha egy jó kis közös programot szeretnének szervezni. Van más alternatíva a mozin, az éttermen és a kiállításokon túl. (Ezeket a sétálós/kirándulós tippekkel ellentétben nem első randira ajánlom, hanem inkább min pár hónapos  kapcsolatban élő pároknak.)

Én mostanában teljesen rákaptam a szabadulószobákra, pedig korábban sohasem gondoltam volna, hogy ezek nekem ennyire fognak tetszeni. Manapság már számtalan szoba közül válogathat az ember: vannak filmekhez kötődők, félelmetes, esetleg már horrorfilmbe illő szobák, vannak kimondottan csak logikai készségeket igénylőek, és még sorolhatnám. A lényeg mindnél egy és ugyanaz: megfejteni a rejtvényeket, megtalálni a kulcsokat és természetesen kijutni a megszabott időkereteken belül. Lehet különböző nehézségi szintek közt válogatni, mehettek ketten vagy csoportosan. Tehát az alternatívák tárháza "végtelen". Az alábbi oldalon tudtok szűrők használatával keresni, így könnyen megtalálhatjátok az igazit.

Én az alábbi szobákban jártam eddig: Sherlock (Paniqszoba), Labirintus (EscapeZone), Börtöncsapda (Időcsapda)
A Neverland "Szabadulás a börtönből" szobája. A képen Lina és Panni youtuber páros látható. (forrás)





Ha szeretitek a társasjátékokat és újakat szeretnétek kipróbálni, akkor érdemes különböző board game kávézókba ellátogatni. Kettesben is! Manapság már rengeteg olyan játék van, amit ketten is lehet játszani, már meglévő ismert játékoknak is akad esetenként párbaj verziója, így nem feltétlen kell csapatosul érkezni. Ezeken a helyeken ugyanúgy tudtok enni/inni, mint más kávézókban, így nem kell lemondani az otthon megszokott rágcsákról sem. Bármilyen játékot kipróbálhattok és az ott dolgozók segítenek elsajátítani a szabályokat. Szerintem ez is egy remek közös program. Az alábbi linkre kattintva Budapest TOP3 legjobb társasjátékos helyeit találhatjátok meg.

Az én aktuális kedvenc társasjátékaim: Hét csoda, Dixit, Imagine, Tabu, Scrabble, Labirintus
(kép forrása)
Ha egy sportosabb pár vagytok vagy csak szeretnétek mozgással tölteni 1-2 órát, akkor ajánlom figyelmetekbe a Cyberjump trambulin parkot. Nem tudom ezen kívül van-e még hasonló hely a fővárosban, mindenesetre azt ki merem jelenteni, hogy ez egy nagyon király kis programnak tűnik. Sajnos nem túl olcsó, és ha jól értelmeztem max 2 órás jegyet lehet váltani, de úgy gondolom egyszer mindenképp ki kell próbálni. Én még nem voltam, de tervben van. Rengeteg pálya közül lehet választani: van nyílt trambulin pálya, van high performance pálya a profiknak, ninja warrior pálya, továbbá van például szivacsmedence, mászófal, trambulinos kosárlabda pálya és még sorolhatnám. Szerintem nagyon izgalmasan hangzik és itt kicsit újra gyereknek érezheti magát az ember (már csak a színes labdákkal töltött medence hiányzik).
Cyberjump trambulinpark Budapest (forrás). A képen a high performance pálya látható, ahol a legmagasabb minőségű ugráló felületeket próbálhatod ki. 


Az alábbi tippem elsősorban azoknak szól, akik nem riadnak vissza attól hogy ecsetet ragadjanak a kezükbe. Ma már ezekből a "festős helyekből" is egyre több található országszerte. A lényege annyi, hogy itt azok is tudnak reprodukálni egy már meglévő művet, akik korábban semmilyen tehetséget nem fedeztek fel magukban ezen a téren. Mégis hogyan? Ez annak köszönhető, hogy oktatók segítenek végig: egyikük fest velünk együtt, másikuk pedig oda tud menni, ahhoz, akinek szüksége van rá. Hihetetlen, de tényleg nem nehéz, és tök jó érzés hazavinni egy olyan festményt, amit te magad alkottál. Ja, és azt nem is mondtam, hogy például az Alkotásutcánál kérhetitek, hogy egy képet felezzenek meg nektek és így egy közös festményt vihettek haza.

Ilyen helyek például: Alkotásutca, FessNeki, YourArt Stúdió, Jól festesz. Ezek közül én az Alkotásutcát "próbáltam", nagyon jó élmény volt.
Ezt a képet például a Jól festesz helyen tudod megfesteni pároddal (itt), de ehhez hasonló páros festésre más helyeken is van lehetőség, csak előre jelezni kell a kérést.


Ha maradnátok a kreatív vonalon, azonban a festés nem igazán jön be, van még egy szuper ötletem. Ez leginkább azoknak kedvez, akik szeretik a hasukat. Menjetek el főzőtanfolyamra (ez nem feltétlen több napos program) és készítsetek el olyan (akár nemzetközi) ételeket, amiket otthon eddig még nem csináltatok. Az alábbi oldalon 9 fővárosi helyet mutatnak be, valamint, ha érdekel milyen Budapest első DIY étterme, akkor látogassatok el a Makery nevű helyre. "Az a DIY-étterem koncepciója, hogy magunk főzhetjük meg a vacsoránkat, méghozzá nagyon hájtek konyhai eszközökkel. Minden vendég kap egy tabletet, ami egyrészt étlapként funkcionál, másrészt pedig útmutatóul szolgál; hogyan kell megfőzni lépésről-lépésre a kiválasztott ételeket. (forrás)" Ezek ugyan drágább programok, de egy különlegesebb alkalommal szerintem belefér. Ha pedig esetleg édességet készítenétek, van lehetőség bonbon készítésre is, például az alábbi helyeken: Szamos Csokoládé Iskola, Kocka Csoki vagy Barny’s. Próbáljátok ki. Egy közös főzés mindig jó móka.
Bonbon készítés (kép forrása)


Remélem sikerült hasznos tippeket adnom, és kedvet kaptatok kipróbálni egy-egy új randiprogramot. Szerintem egy több éves kapcsolatnál is fontos, hogy legyenek olyan napok, amikor csak ketten vagytok, beszélgettek, új közös élményeket érnek. Ehhez nem kell, hogy évforduló vagy bármilyen különleges nap legyen. 

Tippek kezdő színházbajáróknak

Sokszor tették már fel nekem, mint "nagy színházrajongónak" a kérdést, hogy hova érdemes menni és mit érdemes megnézni akkor, ha előtte még sohasem voltál színházban. Ez laikusként kicsit olyan, mint melyik szállodába foglaljunk szobát. Ha korábban nincs ezzel kapcsolatos tapasztalata az embernek, nem könnyű a döntés, hiszen minden színház más és más stílusú előadásokat mutat be, más színészgárdával dolgozik és habár mindenki a legjobbra törekszik, nem mindenhol játszanak olyan darabokat, ami a közönség döntő többségének tetszik. Én magam is jól tudom mely előadások a megosztóak és melyek azok, amik nagy valószínűséggel tetszeni fognak. Nagyjából ismerem már a rendezőket, színészeket, tudom kivel kapcsolatban mire számíthatok, így az esetek 90%-ában nem ér negatív csalódás.
forrás


Mégis mit szoktam erre a kérdésre válaszolni? 
  • Elsősorban azt javaslom gondolkozz el azon, melyik az a műfaj, ami szerinted a legközelebb áll hozzád. Viszonyíthatsz filmekhez is. A prózai dolgokat szereted jobban, vagy nem riadsz vissza egy kis musicaltől sem? Tetszenek a komolyabb, drámai történetek vagy esetleg maradnál inkább a könnyed vígjátékoknál?
  • Ha ezzel megvagyunk, azt is érdemes eldönteni, hogy mennyire vagy konzervatív rendezésügyileg. Itt most arra gondolok, hogy ha esetleg a Rómeó és Júliát vesszük példaként, akkor melyik film tetszett jobban: az eredeti vagy a Leonardo DiCaprio-féle felújított és modernebb világba helyezett változat? Én például az a típusú néző vagyok, aki ha egy klasszikus műről van szó, inkább marad a korhű vagy ahhoz nagyon közelítő látványvilágnál és a szlengektől mentes szövegkönyvnél, mint a mai korba átültetett felújításnál. Ez a kérdés tényleg nagyon fontos, ugyanis talán a rendezésen múlik leginkább, hogy mennyire fog tetszeni az előadás. Ezt én az előadás képek és videók nézegetésével szoktam mérlegelni.
  • Sokak számára pedig az is fontos, hogy hány szereplő játszik a darabban. Van aki az egy vagy kevés szereplős előadásokat szereti, valakit azonban az sem zavar ha 10 színész van egyszerre a színpadon.
  • Végső soron pedig az sem mellékes, hogy miről is szól az előadás. :) 
Most pedig, hogy könnyebben tudjatok választani a már általam nagyrészt "kitapasztalt" színházak közül, hova érdemes menni, leírom az ezzel kapcsolatos tippeimet.

Ha a musicalek és operettek szerelmesei vagytok, akkor számotokra a legjobb választás a Budapesti Operettszínház, ami a hazai zenés színház fellegvára. Itt nincsenek prózai előadások, minden csakis a zenéről szól. Mindenki találhat kedvére valót 0-99 éves korig. Vannak szuper gyermek előadások (pl. Oszi-boszi, Mesemusicalek, Erdei kalamajka, Szegény Dzsoni és Árnika), vannak olyan darabok, amik passzolhatnak az iskolában tanult irodalmi/történelmi/művészeti/média témakörökhöz (pl. Abigél, Elfújta a szél, Frida, Ének az esőben), vagy csak szimplán szórakoztatóak (pl. Amerikai komédia, Apáca show, Nők az idegösszeomlás szélén). És vannak az operettek, ami lehet klasszikus nagyoperett (pl. Csárdáskirálynő, Marica grófnő, Víg özvegy) vagy könnyedebb, kicsit talán alternatívabbak, mint például a Chicagoi hercegnő vagy az Én és a kisöcsém. 

Ha szintén a zenés műfajnál maradnátok és esetleg nem tetszik az Operettszínház repertoárja, érdemes körbenézni a Madách Színház oldalán is. Itt is vannak nagy klasszikusabb musicalek (pl. Anna Karenina, Nyomorultak, Operaház fantomja), de nagyrészt inkább könnyedebb, szórakoztató előadások közül tudsz választani (pl. Macskák, Mamma mia, Rocksuli, Csoportterápia). A Madách az Operettel ellentétben prózai előadásokat is játszik, ezeket is bátran tudom ajánlani. Ilyen például a Szerelmes Shakespeare vagy az Ügyes kis hazugságok. 

Ha a klasszikusabb irodalmi műveket részesíted előnyben és nem riadsz meg a modernebb rendezésektől sem, akkor a Vígszínház az igazán neked való hely. Itt is vannak zenés és prózai művek egyaránt Shakespeare Szentivánéji álmától kezdve, Tolsztoj Háború és békéjén át egészen Molnár Ferenc Játék a kastélyban című művéig. A repertoár nagyon változatos, hisz a felsoroltakon kívül igazi zenés közönségsikereket is játszanak, többek közt a legendás Padlást és a Dzsungel könyvét is ... és természetesen a Pál utcai fiúkról sem szabad megfeledkezni. (Az utóbbi előadásról korábban már írtam egy ajánlót >> itt <<)

Ha minőségi, tartalmas, izgalmas, szórakoztató és tényleg igazán jó prózai előadásokra vágytok, akkor ne hagyjátok figyelmen kívül az Orlai Produkció darabjait sem. Ők elsősorban a Belvárosi Színházban játszanak népszerűbbnél népszerűbb színészgárdával. Például ha te is nagyon szereted Szabó Kimmel Tamást és Kovács Patríciát, őket talán itt láthatjátok legtöbbször a színpadon - sokszor egymás partnereként. Kedvencem volt eddig a Száll a kakukk a fészkére, a Várj míg sötét lesz, a Bocs, félrement és a Három esős nap című előadás. Zseniálisak voltak. 

Én ezeket a színházakat tapasztaltam ki eddig, de ettől függetlenül bátran "teszteljetek" más helyeket is, például a Centrál Színház és a Játékszín is tök jó előadásokat szokott bemutatni, viszont ezekről nincs saját tapasztalatom, így csak mások véleményét tudom tolmácsolni. A Lepkegyűjtőről és a Függöny fel előadásról eddig csak jókat hallottam, illetve van egy Hajmeresztő című interaktív jellegű darab is, ahol a történéseket részben a nézők is irányíthatják. Szerintem ez nagyon izgalmasan hangzik.

Jegyárakkal kapcsolatban pedig azt tanácsolom, ha jó a szemetek nem kell megriadni a hátsó soroktól, én rendszerint ott ülök és eddig még mindig tökéletesen láttam. Emelet, földszint egyaránt tök jó, egyedül arra figyeljetek, hogy ha fent ültök inkább a nézőtér közepe felé orientálódjatok, a legeslegszéléről sokszor korlátozottan lehet látni. Sajnos változó hol mennyibe kerül a jegy, én az Operettben 3000 Ft alatt szoktam venni, a Belvárosiba viszont már hasonló helyre 3900 Ft-ba kerül. A felsorolt színházak közül a Madách talán a legdrágább, a többi a Belvárosival hasonló áron  adja a jegyeket. Én úgy gondolom ahhoz, hogy az előadás élvezhető legyen nem szükséges az első sorokban ülni, hátrébb pont ugyanolyan jó, de ez mindenkinél másképp van, ki kell tapasztalni kinek melyik hely a legszimpatikusabb.

Ha unod az amerikai filmeket

Attól függetlenül, hogy a hozzám legközelebb álló műfaj a thriller és a krimi, időközönként jól esik egy-egy könnyed filmet is nézni. Ezek habár sok esetben komoly mondanivalót tartalmaznak és ugyanúgy hatást gyakorolnak a lelki világomra, mégis egyfajta felüdülést hoznak a hétköznapjaimba. Ilyenkor jönnek a romantikus (vagy "sima") vígjátékok, családi filmek vagy mesék. Imádom a kutyás filmeket és nem meglepő módon a zenés-táncos műfajoktól sem riadok vissza. 

Sokakkal ellentétben azonban én egyre több alkalommal csalódom az amerikai vígjátékokban, nekem valahogy nem jönnek be a perverz poénok, valamint a trágár beszéd sem a kedvencem. Emiatt kénytelen vagyok alternatívákat keresni, és én ezeket sokszor Hollywoodon kívül, részben a francia vagy német filmipar falain belül találom meg. Középiskolai éveim alatt a francia órákon a tanárnő több filmet is mutatott, és ezeket a mai napig szívesen nézem meg. Van bennük valami, ami nekem sok más filmből hiányzik. Olyan történetek ezek, amik emberségre, kedvességre és jóindulatra tanítanak, megmutatják a nézőknek, hogy igenis felelősséggel vagyunk embertársaink felé.

1. Kóristák (2004)

1949-ben, Franciaországban járunk. Clément Mathieu, a munkanélküli zenetanár elvállal egy felügyelő-tanári állást egy nehezen kezelhető gyerekek számára fenntartott nevelőintézetben. Az igazgató, Monsieur Rachin által alkalmazott szigorú és rideg, úgynevezett "Akció, Reakció!" nevelési módszer megdöbbenti az új tanárt. Elhatározza, hogy a zene szeretetének megtanításával és a közös éneklés élményével megváltoztatja a bent lakó gyermekek szürke hétköznapjait. A felügyelő figyelmessége, tapintatossága, illetve a zene mágikus ereje bizalmat ébreszt a fiúkban. A kegyetlen iskolaigazgatóval folytatott harc során Mathieu-ben cinkostársukra lelnek, hisz ő az első, aki emberségesen bánik velük, és Rachin igazgató előtt bátran fel is vállalja ezt. 
forrás


2. A pillangó (2002)

Julien, a magányos özvegyember életét kedvenc hobbija, a lepkegyűjtés teszi izgalmassá. Egy nap egy egyedülálló anya és nyolcéves lánya költözik a férfi szomszédságába. Mivel a nő sokat dolgozik és ritkán van otthon, kislánya, Elsa gyakran látogatja meg Julient. Egyszer azonban, mikor a férfi elindul, hogy megkeressen egy ritka lepkét (mely csak 72 órát él), Elsa úgy dönt, hogy Julien beleegyezése nélkül csatlakozik a kiránduláshoz. A férfinak nincs más választása, a kislánnyal együtt kell megtalálnia Isabellát, a különleges lepkefajt. Többet nem szívesen mesélnék el a történetről, nem szeretném minden momentumát elárulni. Szerintem ez egy kedves, szívet melengető film, amely egyszerre tárja elénk egy magányos és kíváncsi kislány, valamint egy már kissé magába forduló és magát mogorvának mutató idős ember lelkét.
forrás


3.  Edmond Batignole (2002)

1942-ben, Párizsban járunk. Edmond Batignole egy visszahúzódó, konfliktuskerülő ember. (Annak, aki már látta a Kóristák című filmet, ismerős lehet főhősünk.) Hentesüzletének egyedüli fizetőképes ügyfelei már csak a náci tisztek maradtak. Amikor két sonka ellopása ügyében megvádol egy zsidó származású kisgyermeket, akaratlanul is felhívja rájuk a megszálló németek figyelmét. A családot ennek következtében deportálják, Batignolék pedig a céltudatos feleség nyomására beköltöznek az üresen maradt nagyobb házba. Egy napon váratlan esemény történik: az elhurcolt család gyermeke, Simon kopogtat ajtajukon. Edmond szíve megesik rajta, így úgy dönt elszállásolja, de az elkövetkezendő napokban azon kapja magát, hogy egyre többen lesznek. A férfi kétségbeesetten próbál megszabadulni tőlük, azonban idővel rájön, hogy neki magának kell cselekednie. Kalandos útjuk számtalan veszélyt és akadályt tartogat számukra, azonban főhősünk nem adja fel, hiszen a gyerekek a szívéhez nőttek és felelősséget érez irántuk.
forrás


4. Beliér család (2014)

Az alábbi film a korábban felsoroltakkal ellentétben nem "idegen" embertársainkkal szembeni felelősségvállalásról szól, itt egy speciális család hétköznapjaiba nyerhetünk betekintést. A Beliér család különlegessége, hogy a szülők és főszereplőnk, Paula fiútestvére is süket-némaként született. Paula kötelességének tartja, hogy segítse családját, vezesse sajtkészítéssel és azok forgalmazásával foglalkozó vállalkozásukat. Úgy érzi egyedül nem boldogulnának a világban. Egy nap jelentkezik az iskolai kórusba, ahol a kissé fura módszerekkel oktató tanára forszírozni kezdi a lány énekzenei tehetséggondozását, ugyanis nagyon szép hangi adottságokkal áldotta meg az élet. Az egész filmet egy belső vívódás kíséri végig, ugyanis Paula esélyes bekerülni egy párizsi zenei intézménybe, azonban nem szeretné magára hagyni családját. Kedves és tanulságos történet elengedésről, felelősségről és a család felé irányuló önzetlen szeretetről. A komoly mondanivalók mellett rendkívül szórakoztató családi filmről van szó. Azoknak pedig, akik szeretik a francia sanzonokat, különösen ajánlom.
forrás
5. Belle és Sebastian (2013)

Történetünk a II. világháború idején játszódik az Alpokban. Főhősünk, Sébastien egy hegyi faluban él nevelőszüleivel. A családban nem érzi jól magát, barátai sincsenek, így magányosan telnek napjai. Egy nap azonban összetalálkozik Bellével, a vadnak hitt nagy, fehér bernáthegyi kutyával. Az elhagyatottság érzése és a szeretet hiánya következtében nagyon hamar szoros barátság alakul ki köztük, ám a háború idején szőtt kapcsolatok megpróbáltatásoknak vannak kitéve. Azonban a nácik okozta zűrzavart és a falubéliek rosszindulatú hozzáállását, szerencsére kiállja a barátságuk. Közös kalandjaik során megtanulják milyen is az igazi barátság, azt, hogy milyen érzés tartozni valakihez, akire nyugodt szívvel rábízhatod akár az életedet is.
forrás


+1. Vakrandim az élettel (2017)

A változatosság kedvéért megtörve a francia filmek sorát, hoztam nektek egy igaz történeten alapuló német készítésű alkotást. Ha eddig nem hittél a csodákban, miszerint minden akarat, elhivatottság és alázat kérdése, akkor most itt az élő bizonyíték, hogy valóban nem létezik lehetetlen. Ez az indiai származású fiatalember gyermekkora óta egy szállodában szeretne dolgozni, elmondása szerint a cél elérése érdekében bármire képes. Az élet azonban közbeszól, 95%-os vakságot állapítanak meg nála, ami miatt sorra kapja az elutasításokat. Egy nap ezt megelégeli és diagnózisát eltitkolva jelentkezik egy 5 csillagos szállodába. Olyannyira sikerül neki a titkolózás, hogy a vezetőknek fel sem tűnik semmi szokatlan. Ez egy csodálatos történet arról, hogy lehetetlen nem létezik, még fogyatékossággal élve is elérhetjük a céljainkat. A siker kulcsa csupán annyi, hogy kitarónak és elhivatottnak kell lenni.  



Remélem kicsit kedvet kaptatok az európai filmekhez, higgyétek ezekben van valami, ami az amerikai alkotásokból hiányzik. Valami, ami megmelengeti a szívedet és elgondolkodtat ... közben pedig még szórakoztat is. Ne hagyjátok ki ezeket, én teljes szívemből ajánlom mindenkinek.



-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ha további filmajánlókat és/vagy sorozatajánlókat olvasnál a blogon, az alábbi bejegyzéseket ajánlom a figyelmedbe:

Művészbejárós sztorik

A tinikori színház iránti rajongásom kétség kívül az úgynevezett művészbejárózásban teljesedett ki. Minden előadás előtt órákkal korábban megérkeztünk a színházépülethez, majd a szórólap-gyűjtögetés után elfoglaltuk szokásos helyünket a művészbejárónál, és vártuk a kiszemelt áldozatokat. Igen, többesszámban, mivel egyedül nem olyan izgi, plusz valakinek fotóznia is kell. Fényképezőgéppel természetesen. (Annak idején még nem tudtuk mi az a szelfi.) Valamint azért is jobb ketten, mert mindig fel van állítva egyfajta stratégia, egyszerűbben fogalmazva minden akció előtt beosztjuk ki kit állít meg, hiszen olyan nincs, hogy csak az egyikünk melózik. Ha nincs barátnő, testvér, akivel egyformán nagy rajongók vagytok és szívesen áll veled egy helyben 2-3 órát, akkor egy lelkes (vagy kevésbé lelkes) szülő is megteszi, de ebben az esetben sajnos fennáll a veszélye annak, hogy a gyermeke boldogságáért mindenre képes anyuka vagy apuka az izgalmak fokozása (és természetesen a sikeresebb autogramgyűjtés) érdekében egyéni akcióba lendül és csemetéjét kínosabbnál kínosabb szituációkba hozza. Itt mindenre figyelni kell, hiszen ez egy komoly projekt, ami komoly előkészületeket igényel. Az első és legfontosabb: az autogramgyűjtő füzet. Annak muszáj szép, igényes füzetkének lenni. Lehet bele ragasztani képeket, jegyeket, lehet bele írni idézeteket stb. Egy egyszerű papírfecnit nem lehet csak úgy aláirattatni - csak vészhelyzet esetén. Meg kell adni a módját - meg különben is micsoda elismerés, amikor a kedvenc színészed megdicséri és megjegyzi, hogy ilyen szép füzettel ritkán találkozik.

Íme pár oldal az én autogramgyűjtős füzetemből:





Ma már egyre ritkábban látni a művészbejáróknál sorakozni, de ez a tevékenység nagyban meghatározta a nagyjából 2008-tól 2014-ig tartó időszakomat. Azóta is gyűjtöm az autogramokat és a közös fotókat, mostanában is előfordul, hogy megvárok egy-egy színészt, de ezt ma már sokkal ritkábban és sokkal szolidabban művelem, bár le kell szögeznem én sohasem voltam az a pofátlan fajta, ha láttam valakin, hogy fáradt vagy siet, akkor nem zavartam. Sohasem éreztem ezt gáznak, más valóvilágos celebekkel fotózkodik, én Dolhai Attilával. Örömmel és boldogsággal gondolok vissza erre az intenzív rajongói időszakomra és persze az összes többi ezzel kapcsolatos élményemre. Rengeteg vicces sztorim van a művészbejárózásról, valamint van egy igazán különleges pillanat is ezek között, ami nagyban meghatározta az életem. Úgy gondoltam, hogy most ezeket idézném fel Nektek, és ha már említettem, hogy sohasem egyedül ácsorogtam órákat azelőtt a bizonyos bejárat előtt, úgy gondoltam, megkérem Szilvi barátnőmet, az elsőszámú cinkostársamat, hogy nosztalgiázzon velem egy kicsit. 

"Ha művészbejárós élményekről van szó, abszolút nem nehéz vicces pillanatokat felidézni. Mondhatni – kis túlzással – minden egyes alkalommal történt valami, amin utólag jót nevettünk, vagy talán a kedvencünknek okoztunk vidám perceket a bénázásokkal. Szandi az egyéni élményein felül elmeséli a legemlékezetesebb közös momentumokat, én pedig a magam részéről három személyes művészbejárózást emelnék ki." ~ Szilvi

"Az első művészbejárózás 2010. áprilisában történt ha emlékezetem nem csal egy Oltári srácok előadást követően. (Úristen, most, hogy így nézem vissza a képeket, egyik "jobb", mint a másik.) Egy akkori középsikolai barátnőmmel néztem meg az előadást és nem kell mondanom azonnal beleszerettünk az egészbe (meg kicsit a fiúkba is), és miután elhagytuk a nézőteret rohantunk is a hátsó bejárathoz és izgatottan vártuk kedvenceinket. Sajnos az öt fiúból csak kettővel találkoztunk, de ez is elég volt ahhoz, hogy utána hetekig ezt az estét emlegessük" ~ Szandi

"A én legelső ilyen "akcióm" a már sokat emlegetett Budapesti Operettszínháznál történt, amikor is a Szép nyári nap c. Neoton-musical után vártam a benne szereplő színészeket/színésznőket, és egyszer csak megjelent Bereczki Zoltán – aki nem szerepel a darabban, soha nem is szerepelt, és hozzáteszem, ezelőtt a pillanat előtt én sosem láttam Őt élőben. Természetesen azonnal letámadta a többi várakozó, én pedig csak álltam és megdermedve bámultam rá, azt hajtogatva magamnak, hogy „Bereczki Zoli…”, amin anyukám a mai napig jókat nevet. Tudom, ez így elég betegesen hangzik, de nézzétek el, ez volt az első művészbejárózásom és rögtön egy „meglepetéssel” indult. Fél perc után összekaptam magam és oda mentem hozzá közös fotóra, illetve aláírást kérni (a fotóból semmi sem látszik, homályos lett… na, nem baj, legalább az élmény örök.)" ~ Szilvi
Szilvi Szabó P. Szilveszterrel és Szabó Dáviddal

"Az egyik legkedvesebb emlékem az, amikor Sánta Lacival először találkoztam. Ez egy Szépség és a szörnyeteg előadás előtt/után történt, amiben ő játszotta Gaston segédjét, Lefou-t. Odaadtam neki a füzetet, majd mielőtt aláírta volna megkérdezte, hogy mi lesz a sorsa ezeknek az autogramoknak. Válaszul viccesen azt mondtam neki, majd a gyerekeim megöröklik. Ezen jót mosolygott, majd ezt írta: Akkor a leendő gyerekeidnek Sánta Lacitól." ~ Szandi
Sánta Lacitól "leendő gyerekeimnek" :)


"A két legviccesebb élményem a Miskolci Nemzeti Színháznál történt, főszereplője mindkettőnek Szabó P. Szilveszter. Nos, aki ismeri őt, az biztosan tudja, hogy nem igazán szereti, ha körberajongják, abszolút nem fürdőzik a hírnévben, sőt, inkább kerüli ezeket a helyzeteket. Megáll, aláír, elkészül a fotó, és megy is tovább, de hát ezért (is) szeretjük. A Nyomorultak c. előadás előtt nagyon szerettem volna „levadászni” őt, tisztes távolságban megálltunk az ajtótól, amiről én le sem vettem a szemem, vártam, hogy vajon mikor jelenik meg. Közben anyukám folyamatosan hajtogatta, hogy „de figyelj már, aki ott áll, az nem ő?” – izgalmamban nem igazán érdekelt, hogy miről/kiről beszél, de egyszercsak véletlenül odanéztem, és hát gondolom mondanom sem kell, hogy igen, valóban ő volt az. Pár hónappal később pedog a Bohém casting c. „operára” volt jegyünk, amiben ugyancsak szerepelt Szilveszter. Teljesen gyanútlanul sétáltunk oda a színházhoz, amikor a művészbejáró előtti kávézóban megláttam, és hirtelen felordítottam, hogy „OTT VAN SZABÓ P.!” – erre vigyorogva rám nézett, én pedig elsiettem." Szilvi

"Hogy ne csak egyéni élményekről beszéljünk, elmesélem az első közös művészbejárózásunkat, ami egy igazán különleges Rómeó és Júlia előadás előtt történt még 2012 júniusában. Ez volt az utolsó olyan alkalom, amikor együtt lépett színpadra a legendás trió: név szerint Dolhai Attila, Bereczki Zoltán és Mészáros Árpád Zsolt. Szilvivel egyébként már a kezdetektől megtaláltuk a közös hangot és azóta sem változott a helyzet - szerencsére. Nagy izgalommal telve vágtunk bele első közös kalandunkba, ami szerintem életre szóló élmény maradt mindkettőnk számára. Kezdem a legviccesebb szituációval. Jött MÁZS. Egy fotó Szilvivel, egy velem. Ez eddig még nem vicces, az azonban már igen, hogy fényképezés közben mindkettőnk elég látványosan remegett a keze a megilletődöttségtől - és ezt Árpi észre is vette és valami megjegyzést is fűzött hozzá, de arra már nem emlékszem. Azon a fotón látszik is, hogy úgy vigyorgom, mint a vadalma és most már mindenki tudja miért. Aztán jött Zoli, vele Szilvinek például két képe is lett, mivel az elsőn elfelejtette levenni a napszemüvegét. Szép gesztus volt tőle, hogy egy ilyen, számunkra jelentéktelennek tűnő kis apróság miatt felajánlott még egy fotót. Ezen kívül, amit még kiemelnék az Csengeri Otília autogramja. Naivan csak egy egyszerű firkantást vártunk, azonban Oti stílusosan egy csóklenyomatot is "mellékelt"." ~ Szandi
Én és Mészáros Árpád Zsolt, valamint Csengeri Otília aláírása 


"Hiába a sok "sikersztori", azért rengeteg bénázás és gyávaság társul a mi kis relikviagyűjtésünkhöz. Sokszor azon bukott a dolog, hogy egyszerűen csak nem mertünk odamenni az adott színészhez, mert (na most figyeljetek, jönnek a jobbnál jobb kifogások) nem tudtuk, hogy szólítsuk meg vagy csak szimplán nem tudtuk eldönteni hogy ki állítsa meg, így végül mikor elsétált mellettünk mi csak és vigyorogtunk egymásra, mint az idióták. Aztán az is nagyban befolyásolta tevékenységünket, hogy tök feltűnően figyelt kukkolt a parkolós bácsi vagy a fél tánckar kint nézte, ahogy várakozunk. Ezeken kívül akadt olyan is, hogy nem azért nem állítottuk meg, mert nem mertük, hanem mert fel sem ismertük őket. Elég volt egy nem megszokott hajviselet vagy egy napszemüveg és máris elbizonytalanítottak. Azért, hogy egy kicsit javítsunk a helyzeten, szeretném elmesélni azt is, hogy  ha kell problémamegoldó képességük mindig a helyén van. 2014-ben Szilvi meglepett egy Mesemusicalek jeggyel. Igen, ott ültünk csillogó szemekkel a sok kisgyerek közt és hallgattuk, hogy "Riszálom így is, úgy is.". Majd  előadás után mentünk autogramot kérni és egyszer csak megjelent Polyák Lilla kezében egy tucat könyvvel. Mivel vele korábban még nem találkoztunk, nem hagyhattuk elmenni, úgyhogy a könyveket elvettük tőle, a táskánkra pakoltuk, majd a fotók után szépen visszaadtuk a kezébe." ~ Szandi

"Gondoltátok volna, hogy mennyire romantikus tud lenni egy művészbejárózás? Nem, nem azért, mert bármikor szerelmet vallhat a kedvenc színészed - erre sajnos nem túl nagy az esély. Ez igazából egy kiváló randiprogram tud lenni. Ne aggódjatok, én se gondoltam volna, hogy valaha ilyen randiban lesz részem. Főleg nem egy olyan randiban, ami hosszú távon kihatással van az életemre - jó értelemben persze. Na, de kezdjük az elejétől. Az egész úgy történt, hogy egy akkori barátnőmnek vettem egy ajándékba füzetet, amit autogramfüzetnek szántam és hát gondoltam gyűjtök bele pár aláírást, neki úgysincs erre nagyon lehetősége. Ebben az időszakban már randizgattunk barátommal, aki nagy lelkesen felajánlotta aznap, hogy elkísér. Gondolhatjátok mennyire örültem neki, nem túl sok ember szánta rá magát korábban (és azóta se) arra, hogy ott ácsorogjon velem egy ajtó előtt és várjon. Ő megtette, és ezzel nagyon boldoggá tett. Sokat nevettünk és ekkor már éreztem a pillantásából, hogy ez most más.  Mélyebb és olyan bizsergetős pillantás. Aztán mikor sorra érkeztek az "áldozatok" a romantika ugyan félbeszakadt, de amint végeztem a vadászattal minden ott folytatódott, ahol abbahagytuk. Azoknál a csodálatos pillantásoknál, amikor megszűnik a külvilág és csak ti ketten vagytok és búcsúzásnál elcsattan az első csók. Ez volt életem legszebb napja. A felejthetetlen dátum pedig 2013.11.07." ~ Szandi
A legegyedibb és egyben legfelismerhetetlenebb aláírás játék győztese: Serbán Attila :) 



"Az én egyik legkedvesebb emlékem Szabó Dávidhoz kapcsolódik, amikor anyukámmal elmentünk Gyöngyösre egy kb. fél órás kis fellépése miatt (Gyöngyös tőlünk 100 km). Pontosan tudtuk, hogy nem két órás nagykoncertet ad, de Dávid a legnagyobb kedvencem, és sajnos nagyon keveset jött a „közelbe”, így a 100 km még viszonylag jónak számított. A fellépés előtt odamentem hozzá, aláírattam vele a Szép nyári nap jegyemet, és bár itt nem volt túl sok idő beszélgetni, a színpadon mégis mondott egy olyat, hogy nagyon örül annak, hogy többen miatta utazgatnak az országban, ez számára nagyon megtisztelő. Nos, hát én ezt akkor magamra vettem. Később, mikor vége lett a koncertnek és indultak haza, integetett nekünk – amit természetesen csak anya vett észre, én nem. Csak, hogy ebben is legyen valami poén. Dáviddal egyébként Debrecenben is volt egy nagyon kedves emlékem; a virágkarneválon lépett fel, összesen 3 dalt énekelt, de vétek lett volna kihagyni, tekintve, hogy „csak” 1,5 órányira volt tőlünk. A stadion körül sétálgatva egyszer csak megláttam, azonnal odamentem hozzá, készítettünk közös fotót és elmondtam neki, hogy nagyon jó és érdekes program ez a virágkarnevál, de mi kifejezetten miatta jöttünk. Őszintén örült ennek. (A fotó előtt mondta, hogy nem akar bunkó lenni, de nem veszi le a szemüvegét, mert vörös az egész szeme az allergiától.)" ~ Szilvi
Szilvi egyik kedvenc aláírása Egyházi Gézától







"A legviccesebb (és egyben legszerencsétlenebb) sztorim majdnem kimaradt. Nemzeti vágtán voltunk, sétáltunk a különböző induló települések által felhúzott sátrak közt és gyűjtöttem a mindenféle ajándéknak kiapkolt tollat, almát, szórólapot. Mindent, ami tetszett. Egyszer csak megpillantottam egy ismerős sátrat, amire egyáltalán nem számítottam. A Budapesti Operettszínház is kint állomásozott, ugyanis a sztárfutamon mindig indít versenyzőt. Gyorsan odarohantam, elkezdtem az asztalon nézegetni milyen szórólapok vannak kint, majd azt hallom, hogy köszönnek. Felnézek és az asztal túlfelén ott ült Bereczki Zoli és Náray Erika. Úgy meglepődtem (egyáltalán nem gondoltam, hogy itt bárki is ülni fog a jegyárusító nénin kívül), hogy abban a szent pillanatban fogtam magam és elfutottam. Nagyon ciki volt, de azért később csak visszamentem aláírást kérni." ~ Szandi

Ezek lettek volna színház-rajongói létem (létünk) nosztalgikus pillanatai. Számomra ezek tényleg meghatározó élmények és attól, hogy azóta felnőttem, az nem jelenti azt, hogy a későbbiekben nem fogok autogramokat és közös fotókat kérni a kedvenceimtől. Ezek fontosak nekem, kedves emlékek. A színészek tényleg megérdemlik azt, hogy pár kedves szóval gratuláljunk az alakításához, hogy megköszönjük az előadás által kapott élményt. A visszacsatolás mindenki számára elengedhetetlen, ahhoz, hogy érezze nem hiába dolgozik - és ez független attól, hogy épp mi a munkája. A lényeg, hogy ne legyünk tolakodóak és idegesítőek. Az igazi rajongók ilyenek, és én is ilyennek tartom magam. 

Vannak jó magyar sorozatok?

A magyar sorozatokhoz az emberek nagyrészt kételkedve állnak. Bevallom én is, azonban az utóbbi években rászántam magam, és nem is bántam meg ugyanis lettek kedvenceim. Amikor ismerősöknél érdeklődtem, hogy mégis hogy állnak a magyar sorozatokkal, általában az volt a válasz, hogy sehogy, a Barátok közt-öt és a Jóban rosszban-t se szeretik. Szerintem nem szabad ezekhez az végtelennek tűnő szappanoperákhoz hasonlítani, főleg, hogy manapság inkább már az úgy nevezett minisorozatok, vagy az évadonként kevés részt felvonultató sorozatok a trendik. Most összegyűjtöttem nektek a kedvenceimet, amiket nyugodt szívvel ajánlok mindenkinek, ha egy kis könnyed szórakozásra vágyik. Na, de nem is húzom az időt, kezdjük is a listát.

Korhatáros szerelem

Neves színészek, jó történet, humoros jelenetek. Én ezekkel jellemezném a Korhatáros szerelmet. Ez volt az első sorozat, ami felkeltette az érdeklődésem. Bevallom a kezdő löketet Kovács Patrícia adta, akit akkoriban ismertem és szerettem meg, amikor a forgatások kezdődtek, így nem volt kérdés, hogy meg kell néznem Eszterként is. Aztán a másik főszereplőt, Dávidot alakító színész, Kovács Tamás sem ígérkezett rossznak, szóval nem volt más választás: le kellett ülni megnézni. Könnyed, rendkívül szórakoztató és persze romantikus. Szerintem nagyon jól kitalálták a karaktereket, én például a két (egyébként zseniális) főszereplőn kívül Fenyő Iván beteg elméjű és folyton síró bőgő Andrását és Szilágyi Csenge bohókás és kicsit hebrencs Dóráját is imádtam. Lehet ez a sorozat a lányoknak jobban bejön, ettől függetlenül szerintem a fiúk is nyugodtan megnézhetik, tényleg jókat lehet rajta nevetni. Ja, és majdnem elfelejtettem a legfontosabbat, a központi kérdést. Vajon a szerelem korfüggő? Erre kell a nézőnek választ találnia. 
forrás
A tanár

Eleinte hang nélkül néztem meg az előzetest, amit a Facebook dobott ki az üzenőfal görgetése közben. Suliban voltam, órán, nem tudtam hallgatni is, ezért csak néztem. Valamiért már elsőre megfogott a hangulata annak a rövid kis bemutató filmnek - jó bevallom ez talán nagyrészt Nagy Ervinnek köszönhető -, alig vártam, hogy megnézhessem, ugyanis ez is egy könnyed és humoros sorozatnak ígérkezett. Ezt egyébként jól éreztem, tényleg szórakoztató volt és könnyen befogadható, de emellett nem szabad említés nélkül hagyni, hogy milyen jelentős társadalmi problémákat boncolgat. Ettől néha kicsit komolyabbá vált egy-egy jelenet, de szerintem ez teljesen helyénvaló volt. Iskolai éveink során mindenkit körülvesznek ezek a feszültségek, amiket talán előfordul, hogy mi magunk is szítunk vagy rosszabb esetben elszenvedünk, de ha őszintén belegondolunk nem feltétlen teszünk azért, hogy megszűnjenek. Szembesülni kell ezekkel a verbális vagy akár fizikai bántalmazásokkal és tisztában kell lenni azzal, milyen lelki sebeket okozhat másokban egy-egy egyszerűnek hitt tréfa is. Szerintem a Tanár ezért különleges. Nem csak szórakoztat, de elgondolkodtat és talán meg is akadályoz majd abban, hogy ezek a tettek később megismétlődjenek. 
forrás


Aranyélet

Úgy gondolom az Aranyélet egy új színt hozott a magyar sorozatgyártás repertoárjába, ami elsősorban a történetnek köszönhető. Javítsatok ki ha nem így van, de ebben a sorozatban volt valami nem megszokott, valami, ami miatt talán még hiánypótlónak is érezheti az ember. Most itt elsősorban a maffiavilágra és az ezzel járó akciójelenetekre gondolok. Ilyen szintű brutális gyilkosságot még magyar filmben/sorozatban nem igen láttam eddig, mint amire ebben akad 1-2 példa. Külföldi filmekben van durvább is, de hazai viszonylatban szerintem nem. Nem szeretném részletezni a sztorit, de röviden és tömören egy családról szól, akik egy tökéletes és fényűző életet élnek. Az apuka sikeres vállalkozó, az anyuka önkénteskedik, a gyerekek pedig tehetségesek. Azonban mindez csak a látszat, ugyanis a villa ahol laknak egy maffiózó barát tulajdona, a pénzt, amiből pedig egyik napról a másikra élnek kisebb-nagyobb bűncselekményekből szedik össze. Vajon meddig lehet hazugságban élni? Ez a nagy kérdés, ugyanis erről minden családtagnak más-más elképzelései vannak. Ilyen történetre kis hazánkban én még nem igen láttam példát. Nekem bejött. Izgalmas, szórakoztató és elgondolkodtató. Megmutatja milyen nagy hatalommal bír a pénz, valamint azt, hogy a mi mindenre képes az, aki nem képes elfogadni, ha a gazdagságnak egyszer vége szakad.

forrás



A felsoroltakon kívül még egy sorozat van, amit nézek, ami nem más, mint az utóbbi időben a közösségi oldalakon szintén sokat emlegetett Terápia, de erről csak azután szeretnék bővebb véleményt alkotni, miután befejeztem legalább az első évadot. Egyelőre nagyon tetszik, szeretem az ilyen jellegű kicsit magánéletbe mászós sorozatokat. A színészek is zseniálisak, érdekes a történet is. Lehet valakinek kicsit unalmas, de én szeretem ezeket a pszichológiai lélekboncolgatásokat, szerintem olyan hétköznapi témák és problémák kerülnek a felszínre a sorozat során, amikből mindenki tud egy kicsit tanulni. Legalábbis én így hiszem. Na, de erről majd később írok részletesebben is. 

Összességében én nem írnám le a magyar sorozatokat. Lehet van egy-egy gyengébb alkotás, de ha az ember úgy ül le a TV elé, hogy nem egy magas költségvetésű hollywoodi színvonalat vár el, akkor még akár jól is érezheti magát. Hozzáállás kérdése az egész. Az pedig valljuk be meg tudja adni a lendületet, ha az egyik kedvenc színészed játszik benne. Nekem ez mindig megkönnyíti a dolgot, utána pedig általában kíváncsian várom a folytatást. Szóval ne féljetek, egyre jobb alkotások születnek. Adjatok nekik egy esélyt.

(Legközelebb a Társasjátékba és a Válótársakba szeretnék belenézni. Majd írok azokról is!) 

A havasi cincér nyomában

Ha valaki követ Instagramon, az már tudja, hogy nagyon szeretek rovarokat fotózni. Valaki szerint ez tök helyénvaló, valaki viszont furán tekint rám emiatt és kissé bolondnak tart. (Erről a hobbimról írtam nektek már itt a blogon, ahol bemutattam kedvenc fotóimat is. Ha még nem láttátok, itt megtekinthetitek.) Még valamikor a tavasszal fejembe vettem, hogy nyáron szeretnék fotózni egy havasi cincért, amit egyébként a Duna-Ipoly Nemzeti Park logójáról ismerhettek. Szóval utánanéztem hol a leggyakoribb, kerestem szállást, majd nagy őzike szemekkel addig kérleltem barátomat (kb 1 percig se kellett), míg le nem foglaltuk. 
Nagybörzsöny (saját fotó)


Már alig vártam a nagy napot, hogy induljunk és járjuk egész nap az erdőt. Egyébként cincér ide vagy oda kirándulni ettől függetlenül is nagyon szeretünk, a természet adta nyugalom felbecsülhetetlen. Úticélként Nagybörzsönyt választottuk, ami ahhoz képest, hogy egy kis falu, rengeteg látnivalóval rendelkezik. Először is négy temploma van, melyek közül én a Szent István templomot emelném ki, melynek hajója és szentélye a mindent tudó internet szerint a 13. század elején épült, majd a tatárjárás után egészült ki a díszes főpárkánnyal és toronnyal. Ez volt a település plébániatemploma egészen a 15. század elejéig. Aztán érdemes ellátogatni a Bárókút lovastanyára, ahol mindenféle háztáji állatot látni. Itt többek közt megismerkedhettek Károllyal, az öreg kakassal, aki felelősségteljesen őrzi az istálló lakóit, valamint lehetőségetek van megsétáltatni Suzy-t az egy éves ormányos medvét, aki megmutatja nektek hol lehet megtalálni a legízletesebb gilisztákat. 
A Szent István templom és Suzy (saját fotók)


A következő programlehetőség, amit nem szabad kihagyni az az erdei kisvasutazás. A menetrend szerint közlekedő vonattal egészen Szobig elzötyöghet az ember, ha épp ahhoz van kedve, de nekünk a faluban azt javasolták két megállót érdemes menni. Meg is fogadtuk a tanácsot, így Kisírtásig mentünk a vasúttal vissza pedig tettünk egy kellemes kb 9 km-es sétát. Az út különlegessége abban rejlik, hogy ez az egyedi vonalvezetésű hegyivasút Magyarország egyetlen csúcsfordítós vasútvonala. 
A kisvasút (saját fotó)


Szép, rendezett túraútvonalak fogadják a túrázókat, minden ki van táblázva, a túrajelzések is a helyükön vannak, szóval eltévedni majdhogynem lehetetlen. Ha elég csendesek vagytok út közben lehet látni rókát, nyulat vagy akár vaddisznót is. Mi rókát és nyulat láttunk csak messziről, mindketten félénken tovább álltak, még lefényképezni se tudtam őket. Sajnos. De nagy örömömre a havasi cincért megtaláltuk és sikerült sok szép fotót készíteni róla. Szalamandrát is kerestünk, a Börzsönyben ő is viszonylag gyakori lakó, de ő most úgy döntött nem mutatkozik a nyilvánosság előtt, inkább megbújik valahol és csendben szunyókál egyet. 
A csodálatos havasi cincér (saját fotó)






Ezeken kívül számos látványosság/kiállítás található a faluban, például van vízimalom vagy megtekinthetőek egy helyi csipkefaragó mester, valamint egy keramikus munkái is. Ha valaki pedig szereti  a házias ízeket, akkor vásárolhat a helyben készült füstölt húsok, sajtok és házi lekvárokból. Mi ezekkel a lehetőségekkel nem éltünk, ezért bővebb véleményt nem tudok mondani, de a "pletykák" szerint nagyon kedveltek mind az itt lakók, mind pedig az ide látogató turisták körében. Egy dologról viszont tudok nyilatkozni. Ez a valami pedig nem más, mint a lepény. Én egyébként kenyérlángosnak mondanám, mert teljesen olyan, de itt mindenki lepénynek nevezi. Hogyan lehet ehhez hozzájutni? Ezt csak hétvégén sütik, és mindig más helyen. A település honlapján található egy táblázat, ahol előre be van írva, hogy mikor hol tudtok venni. Mi a Hubertus vendégháznál ettünk (Danekék kemencéje). Odamentünk, kértünk és a hölgy frissen sütötte meg nekünk a lepényt. Nem kellett rá sokat várni, le tudtunk ülni, szép nyugodtan meg tudtuk enni és az egész mindössze 1000 Ft-ba került. Ez egy bőséges adag volt (egy kisebb tepsi), ketten bőven jól laktunk vele, kiváló ebéd, ha valaki olcsón sokat és finomat szeretne enni. 

Remélem kedvet kaptatok egy kis kiránduláshoz, ha ez így van szerintem nem hagyjátok ki a Börzsönyt se, mi nagyon jól éreztük magunkat. Nagybörzsöny pedig az egyik legjobb választás szerintem. Ha még több képet szeretnétek látni, akkor látogassatok el Instagramra vagy a blog Facebook oldalára, mindkét helyen osztottam meg fotókat. :)





Nagybörzsöny honlapja ezen a linken elérhető (katt) el, ha többet szeretnétek megtudni a településről és a programlehetőségekről, nézzetek körbe. A Vadász Vendégházat pedig szívből ajánlom nektek, mi ott szálltunk meg. Van a községnek panziója is (annak a panziónak az éttermében vacsoráztunk minden nap), de mi egy nyugodt kis házikóra vágytunk. Ezt meg is kaptuk: rendezett, tiszta, jó felszerelt helyen töltöttük ezt a 3 napot, a tulaj nagyon aranyos és segítőkész volt. Szóval ha egy olcsó, de hangulatos szállásra vágytok, ezt tényleg érdemes megnézni. Jó helyen van: busztól, étteremtől, bolttól kb 5 perc sétára. 

Meseajánló felnőtteknek (is)

Szerintem egyáltalán nem gáz, ha a felnőttek mesét néznek, sőt én kifejezetten szeretem őket. Manapság valamiért sokan úgy érzik, hogy ciki, inkább kerülik, mondván csak gyerekeknek való, de miért gondolják ezt? Nekem az a véleményem, hogy ez egy nagyon hülye sztereotípia, hiszen egyre szuperebb animációs filmeket mutatnak be, amiken gyermek és felnőtt egyaránt jól tud szórakozni. Mindegy, én most nem is erről szerettem volna nektek írni, hanem úgy gondoltam összegyűjtöm nektek az elmúlt 5 év legjobb meséit, amiket én nagyon nagyon megszerettem, hátha megjön a kedvetek egy kis könnyed kikapcsolódáshoz. Íme:

2013. Jégvarázs

Úgy gondolom, hogy ezt az animációs filmet aztán tényleg senkinek sem kell bemutatnom. Mindközül talán ez érte el világszerte a legnagyobb sikert kicsik és nagyok közt egyaránt. Még a csapból is ez folyik mind a mai napig. Ezt a sikert magam sem kérdőjelezem meg, hiszen egyszerűen imádnivaló meséről van szó. Tök szuper a szinkron, a történet, a dalok, jól ki lettek találva a karakterek. Minden stimmel. Nem is tudom mit érdemes írnom róla, úgy gondolom nem túl sok újdonsággal tudnék szolgálni. Talán annyit fűznék még hozzá, hogy az őrület folytatódik, külföldre megérkezett a színpadi változat, amire nem találok szavakat. Lenyűgöző látvány fogadja majd a nézőket. Remélem Magyarországon is bemutatják egyszer, én nagyon szívesen megnézném. Itt az előzetes, kukkantsatok bele. Zseniális.
(forrás)


2014. Így neveld a sárkányodat 2. 

Mivel az első részt imádtam, alig vártam, hogy a következő rész is elkészüljön. Az alapsztorit szerintem mindenki ismeri: a fiatal viking, Hablaty egy szigeten él családjával, ahol a mindennapi élet jelentős részét a sárkányokkal való küzdelem teszi ki. Úgy vélik sárkányok és emberek nem képesek együtt élni. Egy nap Hablaty azonban találkozik egy beteg sárkánnyal, Fogatlannal, akivel összebarátkozik és ezáltal minden megváltozik. A második részben a régi ellenségek már békességben élnek együtt a szigeten. Idővel Hablaty és sárkánya egyre magasabbra és messzebb merészkednek, olyan tájakra jutnak, ahol nem járt még viking. Így fedezik fel a titkos jégbarlangot, ahol idomítatlan sárkányok tanyáznak. Ekkor újabb bonyodalmak történnek, ugyanis Hablaty találkozik valakivel, aki fenekestül felforgatja ismét az életét. Szerintem egy nagyon aranyos és kedves történet, amely megmutatja nekünk, hogy másoktól különbözni nem bűn, és hogy a belső értékek a legfontosabbak. Ez közhelynek tűnik talán, de akkor is így van. 
(forrás)



2015. Dinó tesó

Szerintem ez az egyik legeslegcukibb dinós mese. A történet egy olyan világban játszódik, ahol nem csapódott be aszteroida a Földbe, ezáltal a dinók sem pusztultak ki. Évmilliókkal később ők benépesítették bolyónkat, a növényevők és ragadozók békében élnek egymás mellett. Egy apatousaurus családnak kicsinyei születnek. A legkisebb és legcsenevészebb dinó Arlo mindentől megijed, ezért szülei pátyolgatására szorul. Az apatosaurusok mezőgazdasággal foglalkoznak, de Arlo nem képes ellátni a földeken a rá szabott munkát, ezért édesapja arra utasítja őrizze a termést a folyton kárt okozó betolakodóktól. Később kiderül, hogy valójában egy állati ösztönökkel rendelkező emberfiú dézsmálja a termésüket, akit Arlo hagy elmenekülni. Az apa megharagszik fiára, amiért nem boldogult a feladattal, majd együtt követik az emberfiú nyomait. Váratlanul vihar tör ki, aminek következtében megárad a folyó. Arlo apja kimenekíti a fiát az áradatból, őt azonban elragadja a sodrás. A kis dinó az emberfiút hibáztatja apja haláláért, és amikor egészen a folyóig üldözi őt dühében, azon kapja magát, hogy nagyon távol került otthonától. Ahhoz, hogy megtalálja a hazavezető utat, szüksége van az emberfiú segítségére. Pöttynek nevezi őt el, és együtt vágnak neki  a hosszú útnak, ami tele van rengeteg akadállyal. Szerintem hihetetlen aranyos mese egy különös barátságról, és arról, hogy együtt mindig sokkal könnyebb. Nekem nagyon tetszett. 
(forrás)


2016. Nem tudok választani

2016 egy olyan év volt, amikor sorra adták ki a jobbnál jobb animációs filmeket. Mivel nem tudtam kiválasztani egyet a sok közül, hoztam nektek négyet. Haladjunk a képek sorrendjében, első legyen a Vaiana, melynek címadó főhőse egy polinéziai törzsfőnök erős akaratú lánya, akit az óceán maga választott ki arra, hogy visszajuttassa egy mitikus istennő elveszett szívét, ami egy apró, zöld kő. A történet nagyvonalakból arról szól, hogy miután a törzs halászai fogás nélkül térnek vissza és a kókusztermés is megromlik, Vaiana elindul, hogy megkeresse Mauit, a legendás félistent, hogy visszaadja a szíve és ezzel megmentse a népét az éhezéstől. Tök jó kis zenés mese, ami egy legendákkal teli egzotikus világba repíti a nézőket. Különlegessége abban rejlik, hogy Vaiana az első olyan "Disney hercegnő", aki elsőnek önmagát keresni, nem pedig a szerelmet. Nincs benne a megszokott házasság témakör. Ő egy teljesen átlagos 21. századi lány.

(forrás)


A következő a Zootropolis, mely egy állatok által kialakított civilizációban játszódik, főszerepben egy nyuszival, aki rendőr szeretne lenni. Miután kemény kiképzés után osztályelsőként végez az akadémián, Judy nagy reményekkel telve érkezik a városba, ám rá kell ébrednie, hogy senki nem veszi őt komolyan, csupán parkolóőri feladatokat bíznak rá. Egy nap azonban a feje tetejére áll a város, állatok tűnnek el nyomtalanul és senki sem tudja mi történik. Judy fejébe veszi, hogy az ügy végére jár és hát nem is lenne jó a mese a megérdemelt happy end nélkül, a kis nyuszi bebizonyítja, hogy helye van a rendőrszakmában. Azt hiszem az ilyen típusú "higgy magadban" történetek azok, amiből sohasem elég. Olyan sok önbizalom hiányban szenvedő fiatal van és azt veszem észre az idő előrehaladtával ez egyre fiatalabb korban jelentkezik a gyerekeknél. Kellenek az olyan mesék, amelyek segítenek, hogy megtanuljuk az álmaink eléréséhez igenis hinnünk kell magunkban és tennünk kell, nem szabad az első kudarc után rögtön feladni.

(forrás)
A harmadik animációs film a Sing!, magyarul Énekelj!, ami a tehetségkutatók világába kalauzol bennünket és megmutatja mi is zajlik igazából a színfalak mögött. Népszerűbbnél népszerűbb slágereket vonultat fel csodás előadók tolmácsolásában, közben  pedig vicces és drámai jelenetek váltják egymást. Az énekversenyt a helyi színház igazgatója rendezi, aki ettől várja a pénzügyi csőd szélén álló intézmény megmenekülését. A dolog azonban nem ennyire egyszerű hiába a sok jelentkező, sorra érkeznek az újabb és újabb akadályok, melyeket le kell küzdenie. Sikerül neki? Járjatok utána!

(forrás)


Végül pedig hanyagoljuk kicsit az állatokat, jöjjön ismét egy embervilágban játszódó sztori egy lányról, akinek minden vágya az volt, hogy Balerina legyen. Lehetne mondani, hogy íme egy újabb már már kiszámítható történet: a nehéz sorsú, állami gondozott lány tehetségével kitör és megmutatja a világnak, hogy bárkiből lehet az, aki akar lenni. Tényleg sok film erről szól, de miért is ne? Szükség van rá, hisz annyian vannak az én környezetemben is olyanok, akik megelégszenek azzal amiben vannak, panaszkodnak, de a kisujjukat sem mozdítanák annak érdekében, hogy jobb legyen nekik. Már kisgyermek korban meg kell tanítani, hogy tanulással, kitartással és alázatos munkával sikerülhet. Egyáltalán nem könnyű, de nem lehetetlen. Csak bátornak kell lenni és minden lehetőséget meg kell ragadni.

(forrás)


2017. Coco

Ha választanom kellene a bejegyzésben felsorolt animációs filmek közül, akkor gondolkodás nélkül a erre esik a választásom. Kétségkívül az elmúlt évek legeslegszebb meséje. Miért? Mert a legalapvetőbb emberi értékekről szól: a családról, a hagyományokról, a megbocsátásról és még sorolhatnám. Olyan dolgokról, amikről jobb esetben nem is kellene beszélni, mert annyira evidensek. A történet egy mexikói faluban játszódik és az ottani halottak napját mutatja be. Ez elsőre furán hangzik, hogy egy mese a halál témaköre köré épül, de higgyétek el ennél szebb mesét nem is tudom, hogy láttam e. Alapból az, ahogy a mexikóiak ünneplik hallottaikat nekem sokkal szimpatikusabb, mint ahogy mi magyarok tesszük ezt. Az ünnep köré épülő legenda szerint ezen a napon szeretteik visszatérnek a túlvilágról és így a család újra együtt mulathat. Igen, mulathat. Itt nem a gyászról és a sírásról szól ez a nap, hanem az emlékekről, a boldogságról és a szeretetről. Azonban annak, hogy valaki vissza tudjon térni közéjük feltételhez van kötve: nem szabad őt elfelejteni és képét a családi szentélyben ki kell állítani. Ennyi az egész. Tehát ez adja a történet keretét, ami pedig egy kisfiúról szól, aki imádja a zenét, de a család ezt ellenzi, mert dédnagyanyját régen édesapja zenész karrierje miatt hagyta el. Miguel azonban nem adja fel az álmát. Később talál egy félbetépett fényképet, melyen mintha bálványát, a nagy zenészt Ernestot látná üknagyanyja mellett, így tehát elindul, hogy megismerje családja történetét. Vajon tényleg a nagy Ernesto leszármazottja? Kalandos útja során elsősorban erre keresi a választ. De miért Coco a címe, ha Miguel a főszereplő és róla szól? Nézzétek meg és megtudjátok! 
(forrás)


Remélem kedvet kaptatok egy kis mesenézéshez, higgyétek el ezek is vannak olyan szórakoztatóak, mint bármely rendes film. Csak fogod magad leülsz a kanapéra egy finom kakaó és némi ropogtatni való társaságában és csak hagyod, hogy újra gyereknek érezd magad. Annyira jó érzés kicsit kiszakadni a gondokkal és akadályokkal teli hétköznapokból. Próbáljátok ki.